Bali: Ráj instagramu, ale ne na zemi

Jak se může zdát z názvu tohohle článku, vypadá moje cesta na Bali celkem negativně, a z části je to pravda. Bali je ráj, ale určitě ne takovej, co vám instagram ukazuje, ale to je tak s většinou fotek na instagramu. Takže první moje doporučení zní asi tak, že nemějte z Bali (a asi ničeho jinýho v životě) přehnaný očekávání. Bordel je všude a Bali není (bohužel) jiný.

Uvnitř opičího lesa
Campuhan Ridge Walk
Je listopad a já odlítám s mojí mamkou (jo fakt, je to jeden z nejepších parťáků na cesty) na 3 tejdny na Bali (to je ten ostrov v Indonésii). Cestou to bereme přes Šanghaj, kde máme dost času, ale o tom v jinym článku. Zprvu zmínim, že nejsme milionáři nebo něco, byl to tak půlrok usilovnýho hledání a čekání na ty pravý letenky. Pak následovalalo se jen zabalit, uvědomit si, že letíme na Bali a tak nějak to celý vstřebat. Rada číslo dvě, neberte si zbytečně moc věcí a velkej kufr, po týhle zkušenosti vám zaručim, že to jde i s malym kufrem a pár věcma, asi bych to zvládnul i jen s batohem. Ale ať to neprodlužuju.
Tegalalang Rice Terraces
Campuhan Ridge Walk


Letělo se s China Eastern, cíl Denpasar, přestup Šanghaj. 6 hotelů, tři tejdny a 96% vlhkost se 30 stupněma. První hotel vyšel nejdráž, ale to hlavně protože jsme tam byli nejdýl (rehabilitace z jetlagu a aklimatizace) a hlavně švédský stoly, to tomu dalo nejvíc. Zbytek hotelů byl se snídaněma a byly dosti podobný, ale všecky moc hezký se supr servisem, až na poslední, kde nás ani neměli napsaný, že přijedeme, ale to byl problém komunikace, protože se tam něco měnilo. Všechno jsem bral klasicky přes Booking.

Svatyně se svatým pramenem - místní se tu čachtaj pro štěstí

Tegalalang Rice Terraces

Co se samotnýho Bali týče, je to směsice pláží, vesniček, který mezi sebe volně přecházej, takže často máte pocit, že město prostě nekončí a všude jsou hromady hinduistickejch svatyní a podobně. Jedna z věcí, na kterou si tady musíte zvyknout, je velká vlhkost, stačí bejt v klimatizovaný místnosti, vyjít ven a jste komplet promočený včetně vašich věcí. Třeba focení předcházela doba, kdy se aparát dostane na stejnou teplotu jako je venku, aby nebyl komplet zamlženej. Vím, jsou triky jak tomu předejít, ale to jsem v tý době moc nevěděl. Naše dovolená byla pojata spíš jako poznávací než běhání po plážích, takže jsme často chodili po městech a snažili se objevovat, akorát jsem to ouplně nenaplánoval předem a to byla chyba. Než sem přijedete vymyslete si, co chcete vidět, ať se tam potom adekvátně zařídíte, ale nakonec jsme to taky vymysleli. Pro mě nejlepší místo bylo město Ubud. Je spíš ve vnitrozemí a je to takový historický centrum. Najdete tu opičí les, kde je i jedna z největších svatyní, ale tam měli přísup jenom věřící, co vyznávali zdejší formu hinduismu (jinak Indonésie je země muslimská - aspoň oficiálně, protože vláda je muslimská, na Bali to ale moc nepotkáte). Kolem města se dá najít spousta stezek a míst kam jít, nejvíc se mi asi líbíl "trek" Campuhan Ridge walk, kde na konci najdete organickou restauraci, kde vaří opravdu výborně a je s výhledem na políčka rýže, prostě super. Když vás cestou potká typickej slejvák, tak je to o to větší sranda, skákání v loužích a chůze v řetězech vody překvapila i místní, což tý zábavě ještě mnohem přidalo. Dešťová voda tu je dost teplá, tak to vlastně ani neni nepříjemný. Jídlo je tu fajn, třeba všudypřítomnej Nasi Goreng nebo nudle, ale po nějaký době se tim dost přejíte, takže nakonec jsme jedli i západní kuchyni. Ke snídani hlavně papája s limetkou a třeba palačinka. Nebylo na co si stěžovat. Dokud teda jako já nechytnete Bali Belly a neprosedíte pár dní na záchodě. To vyřešily laktobacily a silnej černej čaj co mi udělali v hotelu.

Výhled z restaurace Sari Organic

Moje mamka a Vánoce z deště
Pokud hodláte přejíždět ostrov, tak počítejte, že to je časově náročná věc, protože sto kilometrů jsme jeli tři a půl hodiny, ale cestu aspoň teda v horách obklopovali opičáci a to byla celkem podívaná. Ve výsledku pro mě Bali nebylo ani tak o plážích a tý nádheře všude kolem, ale spíš o nasávání místní nálady a celkově toho, jaký tu potkáte lidi a jak se to liší od tý naší Evropy. Všem vážně doporučuju se sem podívat, jen dejte bacha na to, ať sem nepřiletíte v době dešťů nebo tak něco. My byli mezi sezónou a dešťovym obdobím a celkem se nám vydařilo, tu a tam pršelo a dost silně, ale není to nic na celej den, naštěstí. A předevšim, buďte připraveni, že narozdíl od Česka tu jsou všichni vysmátí, příjemní a vstřícní.

Moje mamka v sarongu - bez něj vás nepustí do svatyní apodobně

Typický na všech trzích (těch pro turisty)

K Bali se ještě vrátím, protože ten článek je už takhle strašně dlouhej, ale prostě mi to nejde zkrátit. Napište do komentářů, co by vás zajímalo a já se na to podívám a něco vymyslím. Ať už by to bylo třeba o rozdílech s Evropou nebo co zajímavýho jsme navštívili, stačí se zeptat. Mám toho ještě hodně na srdci a tenle článek berte spíš jako takovej úvod. Ono je taky možný, že tohle celý smažu a opět přepíšu, už jednou to tu přepisuju, protože ne a ne najít vhodnou formu.

Tak hezkej tejden a příště

Dominik

You Might Also Like

1 comments

  1. Viděla jsem tvoje fotky na Instagramu v době, kdy ses předpokládám čerstvě vrátil a nějak jsem nemohla uvěřit tomu, že ses tam fakt vydal. Chci říct, ono to jako neni nic moc neuvěřitelnýho, ale přece jenom je to podle mě destinace, kam se jen tak nikdo nedostane. Potom, co jsem četla, že jste dlouho hledali letenky, tak se mi to trochu vyjasnilo, ale stejně je to fakt úžasný, že jste se vydali. Mě osobně strašně tyhle místa lákají, protože mám právě ráda jejich architekturu a docela mě zajímá i to jejich náboženství. Zrovna teď poslouchám jednu audio knížku (když zrovna nečtu Hygge :D), kterou napsala spisovatelka, co čtyři měsíce na Bali bydlela a úplně mě to nutí se sebrat a taky se tam vydat.
    Mě by zajímalo jak to tam na Vás působilo. Říkal si, že tam lidi jsou jiní, milejší a vstřícní, což mě popravdě vůbec nepřekvapuje, ale chtěla jsem spíš vědět jak to tam na Vás působilo jako z toho humánního hlediska. Nebo třeba, jak se tam dívali na Vás, protože předpokládám, že bylo vidět, že nejste místní, tak jak tam k Vám přistupovali a tak. A taky mě zajímá jídlo, ale to se asi moc rozvést nedá, jak jsem tak pochopila z toho textu. Budu se těšit na pokračování. :)

    P.S. Pak mě taky zajímá ještě jedna věc, která už se teda netýká tolik Bali jako spíš těch tvých (Vašich) super fotek. Už asi rok se totiž snažím naučit s bloggerem a pokaždý, když si do článku nahraju nějakou fotku, kterou v počítači mám v super kvalitě, tak mi pak ten blog tu kvalitu úplně totálně sebere. Nebo jako neříkám, že to je úplně nepoužitelný, ale prostě to není tak ostrý, jak by mělo. Takže kdybyste (i s Lenkou) měli nějaký super eso v rukávu, tak to s radostí přivítám, protože já z toho solidně kvetu. :D Díky předem. :)

    OdpovědětVymazat

Domů Příspěvky Portfolio Kontakt